nowy iOS 16 Poznaj date premiery i nowe funkcjonalnosci
Przez Damian Zawadzki / Poradniki / 0 komentarze/y

IOS 16 – kiedy się pojawi?

We wrześniu zeszłego roku (2011) firma Apple wprowadziła aktualnie funkcjonująca wersję systemów operacyjnych iOS i iPAD OS 15. Generalnie założeniem firmy jest, aby wprowadzać jedną, dużą aktualizację wersji systemu, raz do roku. Podczas corocznej konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC) prezentują swoje najnowsze wersje oprogramowania i dzieje się tak już od dobrych kilkunastu lat, a – jak można było się spodziewać – tak samo było w tym, 2022 roku podczas konferencji, która odbyła się 6 czerwca. Producent iPhone'ów i iPadów zaprezentował na niej systemy operacyjne iOS 16, iPadOS 16, macOS 13, watchOS 9, tvOS 16 oraz wiele innych nowości. Ale, zanim omówimy szczegóły i datę premiery iOS 16, pora porozmawiać o...

iOS 15,5 – czyli aktualizacja iOS 15

Firma Apple, przed wprowadzeniem nowej wersji systemu wypuściła jeszcze aktualizację wersji iOS 15, czyli Beta 5 oraz iPAD OS 15 Beta 5 z numerem kompilacji 19A5318f. Aby uaktualnić swój system do wersji Beta 5, należy przejść kolejno do: Ustawienia – Ogólne – Uaktualnienia. A co nowego znajdziemy w tej wersji?

- Nowe powitalne ekrany w apkach Dom, Zdjęcia oraz Mapy.
- Zmodyfikowano wygląd paska adresu na iPadach.
- Dodano opcję blokady dźwięków tła po zablokowaniu iPhone'a.
- Ikona Pogody została zmieniona na inną.
- Zmieniono wygląd ikony Rozpoznawanie dźwięku w Centrum Sterowania.
- Dodana została informacja o nowej wersji testowej w App Store.
- Zmodyfikowano komunikat pod suwakiem Wyłącz informujący o możliwości odnalezienia iPhone'a nawet jeśli jest wyłączony.
- Poprawiono błędy poprzednich wersji.

Dla użytkowników może nie zmienia to wiele, ale świadczy o niezwykłej w tej branży dbałości firmy o użytkowników produkowanych przez siebie urządzeń i ich komfort użytkowania zakupionych telefonów czy tabletów. To na pewno działa wizerunkowo na plus. Ale teraz czas przedstawić nadchodzącą, najnowszą wersję.

IOS 16 i iPAD OS 16 – co nowego?

Wielu z nas zastanawia się co jeszcze nowego można wprowadzić do telefonów komórkowych, które kiedyś przecież służyły tylko do dzwonienia, a teraz stanowią tak naprawdę całe biura i stacje sterowania różnorodnymi urządzeniami, zegarki, dyktafony, kalendarze, konsole do gier i tak dalej i tak dalej... Ale nawet, jeśli (tak jak w wersji iOS 16) zmiany nie będą może rewolucyjne, to zdecydowanie wpłyną one pozytywnie na komfort użytkowania telefonu lub tabletu z nadgryzionym jabłkiem. Jakich funkcji mozemy się spodziewać? Co przygotowali dla nas deweloperzy oprogramowania Apple pod tegorocznym hasłem „Potęga personalizacji”? Przeczytaj i dowiedz się poniżej:

Zupełnie nowy, spersonalizowany ekran blokady

Prezentacja nowego Lockscreen zajęła prezenterom najwięcej czasu. Całkowicie przeprojektowany został ekran blokady, który pozwala teraz na:
- zmianę fontu,
- zmianę kolorów napisów,
- dodawanie do ekranu widżetów.

nowy ekran blokady ios 16 iphone

Widżety zdają się najciekawszą zmianą, poniewać pozwalają one na umieszczanie na ekranie blokady na przykład wydarzeń kalendarza, pogody, alarmów, stref czasowych, czy pierścieni aktywności uzytkowników.

Ponadto, po dodaniu zdjęcia tapety ekranu blokady, iPhone wykorzysta dane o głębi z dodanej fotki i pozwoli na wielowarstwowy układ na ekranie, obiekt ze zdjęcia umieszczając np. nad albo pod zegarem. Jak to wygląda? Zobacz film po kliknięciu w obraz poniżej:

 

 

Bardzo ciekawe jest również to, że powiadomienia będą teraz wyświetlane na dole ekranu blokady, aby znajdowały się pod kciukiem użytkownika. Widżety zaś mają również dawać uzytkownikom możliwość śledzenia rozmaitych wydarzeń live, czyli na żywo, w czasie rzeczywistym. Wydarzenia sportowe, czy jakże popularne relacje z sal sądowych Johnny'ego Deppa i Amber Heard – w nowym iOS będziesz mieć możliwość śledzenia ich z Lockscreen'u.

Nowy iOS 16 pozwoli również użytkownikom na zapisywanie autorskich układów ekramu blokady i uzywanie ich następnie swobodnie, zależnie od okazji czy nastroju.

Lepszy tryb skupienia w iOS 16

W nowej wersji systemu operacyjnego iOS tryb skupienia jest ściśle powiązany z ekranem blokady. Użytkownicy mogą przypisać do danych ekranów aplikacje i użytkowników, od których powiadomienia będą aktywne lub nie. Może to być funkcja bardzo przydatna, jeśli uzywamy telefonu prywatnie oraz słuzbowo. Na przykład w godzinach pracy używamy wersji ekranu, dopuszczającej jedynie powiadomienia z aplikacji i od osób z pracy, a po niej przełączyć możemy na ekran bez blokad. Świetne, prawda?

blog (28)

Nowy tryb skupienia będzie też przy użyciu sztucznej inteligencji okreslał, które aplikacje i powiadomienia najbardziej odciąganą naszą uwagę i przeszkadzają w skupieniu.

Nowości w wiadomościach i Mailu

Nowa wersja komunikatora Wiadomości pozwoli użytkownikom na cofanie wysłanych wcześniej wiadomości. Funkcję tę wprowadzono po tym, jak zauważono, że dobrze przyjęła się na przykład w Messenger Facebook'a. Będzie też możliwość oznaczania otrzymanych wiadomości jako nieprzeczytanych – to zdecydowanie większa kontrola nad swoją komunikacją z innymi.

Świetną funkcją będzie też zintegrowana z wiadomościami SharePlay, czyli możliwość komentowania jednocześnie słuchanej muzyki lub oglądanych filmów.

Jeśli chodzi zaś o aplikację Mail, czyli poczta, będzie można planować wysyłanie maili oraz cofać wysłanie. Wprowadzono funkcję dodawania linków z podglądem oraz przypomnienia o odpowiedziach na maile.

Łatwiejsze udostepnianie zdjęć rodzinie i przyjaciołom

W nowym iOS będzie można łatwo definiować konkretne biblioteki, dodając do niej zdjęcia prosto z aplikacji Aparat. Można będzie również automatycznie dzielić się zawartością konkretnej biblioteki, kiedy osoby, z którymi chcesz ją dzielić są w poblizu. System podpowiadać będzie też, które zdjęcia warto udostępnić do współdzielonej biblioteki. W takiej bibliotece wszyscy użytkownicy mają jednakowe uprawnienia, a jej zawartość aktualizuje się wszędzie. Bardzo przydatna funkcja, szczególnie kiedy na przykład chcemy udostępniać zdjęcia swoich pociech dziadkom lub rodzeństwu.

łatwiejsze udostępnianie zdjęć rodzinie i przyjaciołom

Więcej nowych funkcji systemu iOS 16 poznasz w drugiej części naszego artykułu. A tymczasem, poznaj zakres naszych usług.

Jeśli szukasz serwisu Apple to zdecydowanie najlepiej trafiłeś!

Nasz serwis znajduje się w Szczecinie przy ul. Andrzeja Małkowskiego 3 – odwiedź nas osobiście lub wyślij swój telefon do wysyłkowego serwisu napraw iPhoneFix!

iPhoneFix to serwis urządzeń firmy Apple. Wykonujemy naprawy iPhone, MacBook, iPad, iMac. Używamy oryginalnych części i pracujemy w sterylnych warunkach. Naprawimy dla Ciebie:
- Wymiana baterii macbook air,
- Zbita szybka iphone lub uszkodzony ekran,
- Zalany iphone,
- Naprawa kodeku audio IC,
- Naprawa uszkodzonego Face ID w iPhone X XS XS,
- Wymiana pamięci NAND,
- Usterka modułu Wi-Fi,
- Brak sieci w iphone,
- Iphone nie działa dotyk.

serwis apple szczecin

Nie zwlekaj – jeżeli Twój iPhone lub inne urządzenie firmy Apple wymaga naprawy lub wymiany jakiejś części, nasz serwis Ci pomoże. Nasz zespół specjalistów zdiagnozuje, naprawi i dokona przeglądu Twojego urządzenia, dzięki czemu będzie ono pracować długo i poprawnie. Na wykonane naprawy udzielamy gwarancji. Korzystamy jedynie z oryginalnych części.
Skontaktuj się z nami!
Telefon: 792867291

Dane kontaktowe

Lokalizacja serwisu