Android kontra iPhone iOS
Przez Damian Zawadzki / Poradniki / 0 komentarze/y

Pomimo wizualnych podobieństw, systemy Android oraz Apple iOS różnią się na wielu płaszczyznach, oferując całkowicie odmienne doświadczenia dla użytkownika.

Na tej stronie przedstawiamy najważniejsze różnice między tymi dwoma pakietami oprogramowania.

Zarówno Android, jak i iOS cechują się odmienną filozofią, stojącą za projektem systemu. Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowej analizy obu platform, spójrzmy na podstawowe różnice w użytkowaniu.

Androida znajdziemy na szerokiej gamie urządzeń od wielu producentów, różniących się specyfikacją techniczną, ceną i oferowanymi możliwościami. Dzięki temu łatwo możemy znaleźć telefon czy tablet, dokładnie odpowiadający naszym potrzebom.

Rodzi to jednak wady. Ze względu na tę różnorodność, Google nie jest w stanie dostarczyć oprogramowania, które będzie działało jednakowo sprawnie na każdym urządzeniu. Kwestia dostosowania „gołego” systemu pod każdy produkt spada na barki producentów, a ci nierzadko się z tego zadania z mieszanymi rezultatami.

przenoszenie danych z iphone na android

Podstawowa wersja Androida praktycznie nie zawiera żadnych aplikacji i cechuje ją dość ascetyczny interfejs.

Dotyczy to głównie dostarczania aktualizacji. Zarówno „duże” wydania systemu, jak i cykliczne poprawki bezpieczeństwa, zwykle trafiają do użytkowników ze sporym, nawet miesięcznym, opóźnieniem.

Z drugiej strony, iOS jest dokładnie przystosowany do ograniczonej liczby urządzeń, z którymi ma współpracować. Apple produkuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, więc system jest zawsze „szyty na miarę” produktów, do których trafia.

Zapewnia to zawsze wysoką płynność działania, responsywność oraz wdrażanie uaktualnień i poprawek błędów tak szybko, jak to możliwe.

Zarówno Android, jak i iOS dostarczane są z dedykowanym sklepem aplikacji - odpowiednio Google Play i AppStore. Znaczącą różnicą, między tymi dwiema usługami, jest polityka weryfikacji programów.

Apple opiera AppStore na restrykcyjnym doborze aplikacji - programy, które tam znajdziemy, zawsze będą działały co najmniej poprawnie na kompatybilnych urządzeniach i nie mogą wyrządzić żadnej szkody. Wszelkie aplikacje, które mogą w jakimś stopniu narażać bezpieczeństwo użytkowników, są natychmiastowo usuwane z katalogu.

Niestety, oznacza to również, że nie znajdziemy tam programów bezpiecznych w użytkowaniu, jednak kłócących się z wewnętrznymi interesami Apple - stąd nie znajdziemy w AppStore np. popularnej gry Fortnite czy usługi streamingowej Xbox Cloud.

sklep google play i sklep app store

Z drugiej strony, Google Play oferuje mniej surowy regulamin, dzięki czemu wiele programów niedostępnych na iPhone ach znajduje swoje miejsce u konkurencji. Prowadzi to jednak do ogromnej wady przyjętej polityki - sklep Play zawiera bardzo wiele przypadków szkodliwego oprogramowania zakamuflowanego jako popularne gry lub użyteczne narzędzia.

Ważną cechą, na którą nie pozwala iOS, jest tzw. sideloading, czyli instalowanie na Androidzie aplikacji z zewnętrznych źródeł. Dzięki temu możemy, chociażby zainstalować starszą wersję danego programu, jeśli np. nie podobają nam się zmiany wprowadzone w aktualizacjach, czy zaawansowane narzędzia, niespełniające polityki bezpieczeństwa sklepu Play.

Warto również zauważyć, że wiele aplikacji do social mediów, takich jak TikTok czy , działa lepiej na iOS, oferując m.in. niższą kompresję filmów i zdjęć przy publikacji. Niechlubnym przypadkiem jest też program MIMO, służący do obsługi dronów i stabilizatorów firmy DJi, który na wielu telefonach z Androidem ogranicza nagrywane filmy do płynności FPS.

Android, w przeciwieństwie do iOS oferuje szerokie możliwości dostosowywania zarówno wyglądu, jak i cech naszego urządzenia. Możemy m.in. łatwo odmienić wygląd i funkcje interfejsu, za pomocą tzw. launchera, czyli niestandardowej nakładki graficznej.

Można również podmienić pewne kluczowe aplikacje - jeśli nie pasuje nam książka adresowa, kalendarz, aplikacja do SMSów, przeglądarka internetowa czy budzik, możemy zawsze poszukać alternatywnego programu, który będzie oferować bardziej intuicyjny interfejs lub bogatszą konfigurację.

Z drugiej strony, Apple ściśle reguluje, co użytkownik może, a czego nie może, zmienić w systemie. Chociaż jest to ograniczenie, to zapewnia, że wszystkie komponenty oprogramowania będą ze sobą dokł

Jest to zaimplementowane w systemie do tego stopnia, że np. wszystkie przeglądarki internetowe w AppStore muszą być oparte na kodzie domyślnego Safari - a więc mogą nie obsługiwać wtyczek dostępnych dla wersji komputerowej lub Androidowej.

Android często też otrzymuje w kolejnych wydaniach całkowicie nowe funkcje systemu. Firma Google nie boi się eksperymentów i wprowadzania innowacji. Natomiast Apple zdecydowanie rzadziej rozbudowuje system o dodatkową funkcjonalność, jednak zazwyczaj są to możliwości już popularne na Androidzie i oczekiwane przez użytkowników.

Urządzenia produkcji Apple są znane z głębokiej integracji i współpracy między sobą. Użytkownik może w łatwy sposób synchronizować wiadomości, aplikacje czy powiadomienia między np. telefonem iPhone, tabletem iPad, zegarkiem Apple Watch i komputerem MacBook. Możliwe jest również automatyczna konfiguracja oraz migracja plików i ustawień przy wymianie urządzenia na nowe.

Android niestety nie oferuje podobnej funkcjonalności. Urządzenia sygnowane logo z zielonym robotem nie będą od wyjęcia z pudełka współpracować z komputerami serii iMac czy takimi, wyposażonymi w system Windows.

Rozwijana przez Microsoft usługa „Twój telefon” umożliwia ograniczoną integrację telefonu z komputerem

Chociaż Microsoft rozwija swoją usługę integracji z Androidem, to jednak jest ona znacznie bardziej ograniczona niż to, co oferuje konkurencja. Dodatkowo, producenci urządzeń często opracowują własne zamienniki dla narzędzi Google, co utrudnia wybranie telefonu innego producenta, niż używaliśmy do tej pory.

Jeśli szukasz serwisu Apple to zdecydowanie najlepiej trafiłeś!

Nasz serwis znajduje się w Szczecinie przy ul. Andrzeja Małkowskiego 3 – odwiedź nas osobiście lub wyślij swój telefon do wysyłkowego serwisu napraw iPhoneFix!

iPhoneFix to serwis urządzeń firmy Apple. Wykonujemy naprawy iPhone, MacBook, iPad, iMac. Używamy oryginalnych części i pracujemy w sterylnych warunkach. Naprawimy dla Ciebie:
- Wymiana baterii macbook air,
- Zbita szybka iphone lub uszkodzony ekran,
- Zalany iphone,
- Naprawa kodeku audio IC,
- Face id nie działa,
- Wymiana pamięci NAND,
- Usterka modułu Wi-Fi,
- Brak sieci w iphone,
- Iphone nie działa dotyk.

serwis apple szczecin

Nie zwlekaj – jeżeli Twój iPhone lub inne urządzenie firmy Apple wymaga naprawy lub wymiany jakiejś części, nasz serwis Ci pomoże. Nasz zespół specjalistów zdiagnozuje, naprawi i dokona przeglądu Twojego urządzenia, dzięki czemu będzie ono pracować długo i poprawnie. Na wykonane naprawy udzielamy gwarancji. Korzystamy jedynie z oryginalnych części.
Skontaktuj się z nami!
Telefon: 792867291

Dane kontaktowe

Lokalizacja serwisu